Advertisement

Royal Bank of Scotland Group Plc. teknik analisti, Avrupa bankacılık hisselerinin, çift taban formasyonunu tamamlamasının ardından, önümüzdeki bir ayda yüzde 7 daha yükselebileceğini kaydetti

Stoxx Europe 600 Bankalar Endeksi, RBS'in Londra ofisinden teknik piyasalar stratejisti Dmytro Bondar'a göre, 14 Eylül'de beş ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesi olan 156.25'in üzerinde kapatmasının ardından 167 seviyesine çıkabilir. Bondar, bankalar endeksinin, 155 seviyesini aşmasının ardından, yatırımcıların karlarını realize etmeleri ile birlikte, muhtemelen 150 seviyesine gerileyebileceğini ve rallinin bunun ardından yeniden başlayabileceğini söyledi.

Bondar, "Kısa vadede küçük çaplı bir geri çekilme olabilir, ancak uzun vadede, durum hisse senetleri endeksleri için yapıcı" dedi ve "Avrupa ve ABD'deki önemli endeksler arasındaki korelasyon bu trendi teyit ediyor" şeklinde yorumda bulundu.

Bondar, banka endeksinin 162 seviyesine çıkacağını ve bu seviyeyi kırarsa, gösterge endeksin bir sonraki direncine doğru yükseleceğini belirtti.

Çift taban formasyonu, bir düşüş, ardından bir zirve ve sonra yeniden aynı seviye yakınlarına düşüşü gösteren fiyat hareketlerine deniyor. İkinci düşüşün ardından bir sıçrama gelmesi, fiyatın geri çekilmesine başlamayacağını işaret eder. Bankalar endeksi 4 Haziran'da 118.77 ile güniçi düşük seviyesini gördü, ardından 5 Temmuz'da 137.13 ile güniçi zirve yaptı ve daha sonra, 25 Temmuz'da, tekrar güniçi düşük seviye olan  120.5'e indi.

Avrupa bankalarının gösterge endeksi, bu tarihten itibaren, Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in ekonomiyi desteklemek için tahvil alım programları açıklamasının desteği ile yüzde 28 yükseldi. Endeks bugün yüzde 0.4 gerileyerek, Londra saati ile 12:42'de 155.58 seviyesine geldi.