Advertisement

ABD hisseleri, Avrupa'nın borç krizine yönelik endişelerin artması ve New York bölgesi imalatının beklenenden daha çok daralması üzerine geriledi ve Standard & Poor's 500 Endeksi'ni geçtiğimiz haftanın sonunda Aralık 2007'den beri gördüğü en yüksek seviyenin altına çekti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek New York saatiyle 09:31'de 1,463.27 puana indi. Gösterge endeksi geçtiğimiz hafta Fed'in mortgage destekli tahvil alımı yapacağı açıklamasının ardından Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

Texas merkezli Charles Schwab Corp. yöneticisi Randy Frederick, "Yaşadığımız dikkate değer ralliden sonra bir nefes almaya ihtiyacımız vardı" diyerek, beklenmedik negatif haberler gelmemesi halinde haftanın ilerleyen günlerinde tekrar bir çıkış görebileceklerini ifade etti.  

Emtia, finans ve sanayi hisseleri geçtiğimiz hafta S&P 500 içerisindeki 10 grubun en çok kazananları olarak, endeksin iki haftalık yüzde 4.2 çıkışına katkıda bulunmuştu. Endeks, Ekim 2007'de yakaladığı bütün zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 6.8 aşağıda seyrediyor. Hisseler, Avrupa Birliği Maliye Bakanları'nın 14 Eylül'de Güney Kıbrıs'ta yapılan toplantıda daha birleşik bir bankacılık sistemi konusunda uzlaşmaya varamamaları ve hem kurtarma fonu koşulları hem de Avrupa Merkez Bankası'nın rolü hakkında görüş ayrılıklarına düşmeleriyle değer kaybetti. Citigroup, Çin'e yönelik büyüme tahminlerini düşüren en son banka oldu. En azından 13 banka ve finansal aracılık şirketi Çin'in bu ayki büyümesine yönelik beklentilerini düşürürken, Japonya ile yaşanan gerilim de protestolara yol açtı.