Advertisement

Petrol, Ortadoğu'da devam eden gerilimin arza olumsuz yansıyacağı endişesi ve euronun dolar karşısında son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla çıkışını 3. güne taşıdı.

Lübnan'daki ABD elçiliğinin, eline ABDli vatandaşlara yönelik daha büyük saldırılar olabileceğini gösteren raporların geçtiğini açıklamasının ardından petrol yükselişini yüzde 0.4'e kadar taşıdı. Dolar, euro karşısında gerilerken, petrolün alternatif yatırım olarak cazibesini de arttırdı. Ham petrol geçtiğimiz hafta Fed'in 3. tur parasal genişlemeye gideceğini açıklamasının ardından yüzde 2.7 yükseldi.

Ekim vadeli petrol 32 cent, yüzde 0.3, değer kazanarak New York saatiyle 09:56'da 99.32 dolara yükseldi. Kontrat, 14 Eylül'de gördüğü 99 dolar seviyesiyle 3 Mayıs'tan bu yana en yüksek noktaya ulaştı.

Kasım vadeli brent petrol ise 35 cent düşerek, Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 116.31 dolara indi. Euro, 1.3172 dolara yükselerek 4 Mayıs'tan beri en yüksek seviyeyi yakaladı.

ABD'nin Beyrut'taki büyükelçiliği resmi sitesinden yaptığı açıklamada, ABD vatandaşlarının daha çok güvenlik önlemi almasını istedi. Muhtemel tehlikeler arasında ise kaçırılma ve oranı yükselen şiddet gösterildi.