Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ve 3. ekonomileri Çin ve Japonya arasında 2005'ten bu yana görülen en büyük diplomatik kriz, geçtiğimiz 10 yılda 3 katına tırmanarak 340 milyar dolarlık ticaret hacmi için tehlike arz ediyor.

Toyota Motor Corp., Honda Motor Co. ve Nissan Motor Co., 16 Eylül'de binlerce Çinli'nin sokaklara dökülmesiyle üretimlerini durdururken, Panasonic Corp. da bazı operasyonlarında hasar açıkladı. Eylemcilerin Japon malları için boykot çağrısında bulunması ve bazı vakalarda şirketlerin showroomlarının camlarını kırması ve arabalara hasar vermesi sonrasından otomobil üreticilerinin hisseleri düşüşe geçti. Çin'de binlerce kişi Japonya'nın geçtiğimiz hafta her iki ülkenin de üzerinde hak talep ettiği adaları alacağını söylemesinin ardından sokaklara döküldü.

Çin ve Japonya arasındajki gerilim, Avrupa'daki borç krizinin ihracat talebini aşağı çekmesiyle Asya'nın en büyük ekonomilerinin büyümesini tehdit ediyor. Panasonic ve Canon Inc., Çin'de bazı fabrikalarını kapattıklarını açıklarken, Çin Otomobil Satıcıları Birliği, eylemlerin Toyota, Honda ve Nissan arabalarının Çin'deki satışlarını, 2011 Japonya depreminden daha kötü etkileyeceğini söyledi.

Artan anlaşmazlığın belirsizliği artırdığının altını çizen Australia&new Zealand Banking Group Ltd.'ın ekonomistlerinden Liu Li-Gang, Japonya'nın Çin'e ekonomik büyüme konusunda daha bağımlı olduğunu ve ülkenin zayıf büyümesinin daha da zor durumda kalabileceğini öngördü Li-Gang, Çin'in daha az zarar göreceğini belirtti.

Çin, 2011'de Japonya'nın en büyük ihracat pazarıyken, Japonya, Çin'in 4. büyük ihracat pazarı konumunda bulunuyor. Çin'in Japonya'ya ihracatı geçtiğimiz yıl 148.3 milyar dolara, ithalatı ise 194.6 milyar dolara çıktı.