Advertisement

Bütçe açığını aşağı ekmek üzere Hint hükümetinin dizel fiyatlarında 14 aydır devam eden blokeyi kaldırması sonrasında denizaşırı yatırımcılar Hint hisselerinde son 2 ayın en yüksek alımını yaptı.

Offshore fonlar 14 Etkük'de 522.1 milyon dolarlık hisse satın alarak 2 Temmuz'dan bu yana en yüksek meblağa işaret etti. Sıcak para akışı, Hint hükümetinin, yabancıların hisselerdeki yatırımlarına ilişkin kuralları değiştirmesinin öncesinde geldi.

Asya'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden Hindistan'ın başbakanı Manmohan Singh 13 Eylül'de vergi yükünü azaltmak üzere Temmuz 2011'den bu yana ilk kez dizel fiyatlarında zam yaptı ve yabancılara perakende ve havacılık sektörlerini de açtı. Citigroup Inc. ve Bajaj Allianz Life Insurance, bu önlemlerin Asya'ya bu yılki para akışını hızlandırabileceğini söyledi.

Offshore fonlar bu yıl Hint hisselerinde hükümetin son 3 yılın en düşük hızına işaret eden ekonomiyi canlandırmak için harekete geçeceği spekülasyonuyla 13.3 milyar dolarlık net yatırım yaparak, Çin haricindeki Asya piyasaları arasındaki en yüksek ölçekli yatırım hacmine işaret etti. Bu dönemde BSE Hindistan Sensex Endeksi yüzde 20 kazançla 1 trilyon dolarlık piyasa değeri bulunan ülkelerin Borsaları arasında en iyi ikinci sıraya oturdu.