Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Luc Coene, artan tahvil faizlerinin, İspanya'yı AMB'nin şartlarını kabul ederek dış yardıma başvurmak zorunda bırakabileceğini belirttti.

Eğer piyasalar İspanya'nın yardım istemeyeceğini düşünmeye başlarsa, o zaman faiz farklarının arasının yeniden açılmaya başlayacağını öngören Coene, İspanya'nın da böylece bir şekilde karar almak zorunda kalarak, program şartlarını kabul edeceğini söyledi.

İspanya'nın tahvil faizleri Pazartesi günü, AMB Başkanı Mario Draghi'nin, yeni tahvil alım planını açıkladığı 7 Eylül'den bu yana ilk kez yüzde 6'yı aştı. Başbakan Mariano Rajoy'un dış yardım konusunda isteksiz davrandığı ülkede borçlanma maliyetleri 10 Eylül'de yüzde 5.55'te 5 ayın en düşüğüne gerilemesinin ardından dün 46 baz puan artış kaydetti.

Yeni tahvil alım planı, yardım istemeleri ve şartlara uymaları karşılığında AMB'nin Avrupa kurtarma fonu ile birlikte ülke tahvili almasını öngörüyor.

İspanya'nn 10 yıllık tahvil faizleri Draghi'nin euro birliğinin korunması için gereken her şeyi yapacağını söylemesinin hemen öncesine denk gelen 25 Temmuz'da yüzde 7.75 ile Euro dönemi rekorunu kırmıştı.

Coene, İspanya yardım istemezse, ülkenin tahvillerini almayacaklarını vurgularak, anlaşılan şartlara uymamaları hâlinde AMB'nin ülkelerin tahvillerini almayı anında durduracağını belirtti.