Advertisement

Asya'nın en büyük 2 ekonomisi Çin ve Japonya arasındaki gerilimin ticarete zarar vereceği ve ekonomik yavaşlamayı derinleştireceği endişesi üzerine gelişen piyasa hisseleri 2 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

Nissan Motor Co. ile birlikte Çin'de otomobil üreten DOngfeng Motor Group Co. 11 ayın en düşüğüne gerileyerek, Hong Kong'taki Japon otomobil üreticileri arasındaki düşüşe öncülük etti. Cnooc Ltd., petrolün dün 2 ayın en düşük seviyesini kaydetmesiyle enerji üreticileri arasındaki düşüşe öncü oldu. Doosan Heavy Industries & Construction Co., şirketin Suudi enerji santralı ihalesini kazanamayacağı spekülasyonuyla yüzde 4.5 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 1,009.15 puana geriledi. Çin ve Japonya arasında 2005'ten bu yana görülen en büyük diplomatik kriz, geçtiğimiz 10 yılda 3 katına tırmanarak 340 milyar dolarlık ticaret hacmi için tehlike arz ediyor. Xinhua Haber Ajansı, Çin'in Avrupa'daki borç krizi ve zayıf ABD ekonomisinden ötürü uzun bir süre zorluklarla karşı karşıya kalabileceğini yazdı.

Tarihe bakıldığında, ne zaman bir huzursuzluk olsa, hisselerin belirsizlikten ötürü düştüğünü hatırlatan Central China Securities Holdings Co.'nun stratejistlerinden Zhang Gang, merkez bankasından hiçbir yeni teşvik olmadan yatırımcıların satışlara devam edeceğini, hisselerin de düşeceğini söyledi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yzüde 0.6 ile son 2 haftanın en sert düşüşünü kaydetti. BSE Hindistan Sensex Endeksi büyük bir değişiklik  kaydetmedi. Hint rupisi ve Malezya ringgiti, dolar karşısında yüzde 0.5'er zayıflayarak 5 haftanın en büyük düşüşüne işaret etti.

Tüketici taleplerine bağlı sektörler ve enerji şirketleri MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki kayıpları devam ettirdi. Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 10 kazançla, yüzde 13 yukarıda seyreden MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kaldı. Gelişen piyasalar endeksindeki hisseler, tahmini kazançlarının 11.3 katından fiyatlanırken, bu oran MSCI Dünya Endeksi için 13.5 katında seyrediyor.