Advertisement

Avrupa hisse senetleri, İspanya'nın kurtarma istemekte gecikmesi durumunda, ülke tahvillerinde faizlerin yükseleceği endişelerinin artması ve bu durumun, bölgedeki krizin çözümden halen uzak olduğunu işaret etmesi ile birlikte son iki haftanın en hızlı düşüşünü yaşadı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisseleri de düştü.

Dünyanın en büyük boya üreticisi Akzo Nobel NV, CEO Ton Beuchner'in hastalık dolayısıyla izne ayrılacağının açıklanmasının ardından son sekiz haftanın en hızlı düşüşünü gösterdi. Aviva Plc, analistlerin hisse notunu düşürmesinin ardından yüzde 4.5 geriledi. Renault SA, otomobil satışlarının Ağustos ayında düştüğü yolundaki haberin ardından, oto şirketlerindeki satışlara öncülük etti. Unilever ve Diageo Plc, analistlerin hisseleri tavsiye etmelerinin desteği ile en az yüzde 1 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8 düşerek, Londra saati ile 09:36'da 272.69 puana indi. Bu, 4 Eylül'den bu yana en keskin düşüşü işaret ediyor. Gösterge endeks dün, Çin ekonomisinin yavaşlamakta olduğu yolundaki endişelerin, Fed'in yeni teşviklerinin iyimserliğine ağır basması sonucu, son 15 ayın zirvesinden düştü. Ancak Stoxx 600 Endeksi halen, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinin yüzde 17 yukarısında. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 geriledi.

Kopenhag'da Maj Invest A/S CEO'su Jeppe Christiansen, "Merkez bankaları likidite sorununu çözerken, temel sorunlar, Güney Avrupa'nın rekabetçi olmayan durumundan dolayı henüz çözülmüş değil" dedi.

Stoxx 600 Endeksi'nde el değiştiren hisse sayısı, Bloomberg'in verilerine göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 47 altındaydı.