Advertisement

Almanya'da yatırımcı güveni Eylül ayında, Avrupa Merkez Bankası'nın ülke borç krizini durdurmak için tahvil alımı planını açıklamasının ardından, son beş ayda ilk kez yükseldi.

Mannheim merkezli ZEW Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi, altı ay sonrası için ekonomik gelişmeleri tahmin etmeyi amaçlayan yatırımcı ve analist beklentileri endeksinin, Ağustos ayındaki seviyesi olan eksi 25.5'ten Eylül ayında eksi 18.2'ye çıktığını açıkladı. Bloomberg News'un anketine katılan 41 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin eksi 20 seviyesinde çıkması bekleniyor.

Alman hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın 6 Eylül'de, borçlanma maliyetlerini düşürmek için, kurtarma isteyen ülkelerin tahvillerini sınırsız alacağını duyurmasının ardından son 14 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Piyasa bekleyişleri, aynı zamanda, Almanya Anayasa Mahkemesi'nin Euro Bölgesi daimi kurtarma fonuna yönelik itirazı redderek bu fonun yolunu açması ve Fed'in ekonomiyi desteklemek için üçüncü tur parasal genişlemeye gitmesinden de destek buldu.

Hanover'de NordLB ekonomistlerinden Jens Kramer, "Piyasa en kötünün geride kaldığını ve bundan sonra krizin daha yönetilebilir hale geldiğini düşünüyor gibi görünüyor" dedi ve "Almanya ekonomisinin görünümünün, kriz dolayısıyla bu yıl bir miktar baskı altında kalmasına karşın, ekonomi resesyona girmeyecek" şeklinde görüş bildirdi.