Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın teşvik planının, riskli varlık taleplerini destekleyeceği spekülasyonu üzerine ve ABD'de ikinci el konut satışlarının sıçramasıyla Asya paraları, yuan öncülüğünde güçlendi.

ABD'de Ulusal Emlakçılar Birliği'nin verilerine göre ikinci el konut satışları Ağustos'ta yüzde 7.8 artışla yıllık 4.82 milyona çıktı. Japonya Merkez Bankası da dün Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın ardından finansal piyasaları desteklemek üzere harekete geçti ve varlık alım fonuna 10 trilyon yen ekledi.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 2. gününde de artış kaydetti.

Asya paralarındaki aşağı yönlü risklerin, küresel merkez bankalarının hamleleriyle azaldığını belirten Commonwealth Bank of Australia'nın Döviz stratejistlerinden Andy Ji, piyasanın hâlen daha ihtiyatlılığını sürdürdüğünü, reel ekonomide de dönüşün görülmesinin gerektiğini söyledi.

Yuan, dolar karşısında yüzde 0.19 değerlenerek 6.2971'e, Tayvan doları da yüzde 0.3 güçlenerek 29.320'ye yükseldi. Malezya ringgiti ve Singapur doları yüzde 0.1'er artışla sırasıyla 3.0590 ve 1.2241 seviyelerinden işlem gördü.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin göstergesi Asya Dolar Endeksi yüzde 0.1 kazanç sağladı. MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.7 ile son 2 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.