Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de imalatın 11. ayında da daralabileceğinin sinyalini veren HSBC Öncü İmalat Endeksi ve Japonya'da ihracatın Ağustos'taki düşüşü, küresel ekonomik yavaşlamanın derinleştiği işaretlerini artırdı; gelişen piyasalar endeksi 2 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

Petrol ve bakırdaki değer kaybının etkisiyle Çin'in en büyük enerji üreticisi Cnooc Ltd. son 2 ayın en büyük düşüşünü kaydederken, Jiangxi Copper Co. da yüzde 1.6 geriledi. Motech Industries Inc., güneş panelleri fiyatlarının düşmesi sonrasında yenilenebilir enerji şirketlerindeki kayıpları devam ettirdi ve son 3 ayın en sert satışlarını gördü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 1,002.24 puana geriledi ve 5 Eylül'den bu yana en büyük düşüşüne yöneldi.

Çin HSBCI Öncü İmalat Endeksi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin Eylül'de 11. ayında da daralabileceğine işaret etti. Japonya'da da ihracat Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 5.8 düştü.

Japonya ve Çin'den gelen verilerin küresel yavaşlama endişelerini canlandırdığını söyleyen Finansia Syrus Securities Pcl'nin araştırma müdürü Jitra Amornthum, ABD, Avrupa ve Çin gibi büyük ekonomilerin hâlen daha yapısal sorunlarının olduğunu ve düzeltmek için zamana ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 5 Eylül'den bu yana en düşük kapanışını yaparken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.7, Tayvan'ın Taiex Endeksi ve Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.8'er düştü. Hindistan'ın BSE Sensex Endeksi, ülkenin başbakanı Manmohan Singh'in en büyük ortağının, geçtiğimiz hafta açıklanan reformları kabul etmediğini söylemesi sonrasında yüzde 0.4 geriledi. Hint rupisi son 1 ayın en büyük zayıflamasına işaret etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde yer alan teknoloji ve sanayi sektörleri, düşüşe öncülük etti. Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 9.4 artışla, yüzde 13 kazanç sağlamış olan MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kaldı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, tahmini kazançların 11.3 katından, MSCI Dünya Endeksi ise 13.4 katından fiyatlanıyor.