Advertisement

Enflasyon hedefi hâlâ uzakta olsa da ekonomiyi destekleme hedeflerini garantilemeye çalışan Japonya Merkez Bankası, aldığı tahvillerdeki minimum getiri şartından vazgeçti.

BOJ,  devlet tahvili ve 55 trilyon yenlik varlık alım fonu kapsamındaki kağıtların alımındaki aylık 1.8 trilyon yen olarak belirlenmiş olan getiri zorunluluğundan vazgeçti. Japon politika yapıcılar dün varlık alım programını 10 trilyon yen genişletti.

Japonya Merkez Bankası'na göre, ülkede bugün açıklanan ihracat verisindeki düşüş, büyümenin durduğu Japon ekonomisini destekleyici hamlelerin gerekliliğinin bir kez daha altını çizdi. Ekonomideki yavaşlama, bazı zamanlarda merkez bankasını ay sonunda planlanmış tahvil alımını tamamlama hedefini zorlaştıracak şekilde devlet tahvili taleplerini tırmandırdı. Japonya'nın 3 yıllık tahvillerinin getirisi yüzde 0.1'de seyrediyor.

Japonya Merkez Bankası'nın tahvil alımlarının tamamlanması için yolu gerçekten düzeltmeye çalıştığını belirten Tokyo'daki Bank of America Merrill Lynch'in baş Japon tahvilleri stratejisti Shogo Fukita, bu uygulamanın aynı zamanda "negatif faiz için kapıyı açtığına" dikkat çekti.

Japonya Maliye Bakanlığı bugün ihracatın Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 5.8 düşüşle, 3. ayında da gerilediğini açıkladı.