Advertisement

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ise sukuk ihracının devamının beklenmesi gerektiğinin altını çizerek, İstanbul'un küresel bir İslami finans merkezi olma şansı bulunduğunu vurguladı.

Akgiray, ''2012 yılının ilk altı ayında Malezya, 51 milyar dolar gibi bir sukuk ihracı yapmış. Türkiye de 1,5 milyar dolarlık sukuk ihracı yaptı ve bunun yaklaşık beş katı bir taleple karşılaştı'' dedi.

Türkiye'de sukuk ihracının devamının beklenmesi gerektiğini söyleyen Akgiray, ''İstanbul'un küresel bir İslami finans merkezi olması şansı var. İstanbul'un finans merkezi olması projesine İslami finans merkezi dahil'' dedi.

-Sermaye piyasaları arasındaki işbirliği....

Coğrafi olarak birbirinden uzak olmasına rağmen, son zamanlarda Malezya ve Türkiye sermaye piyasaları arasındaki işbirliği çalışmalarının hızla arttığına dikkati çeken Akgiray, ''Bizim Kuala Lumpur'da Malezya ile diğer bölge ülkeleri ile yaptığımız gibi operasyonel düzeyde çok sıkı işbirliği yapmak istiyoruz. Sermaye piyasaları konusunda, Borsalar direkt canlı, gerçek zamanlı bağlanacak. Şu anda iki borsa da bu konuda çalışıyor. Buradaki regülatörle de aramız son derece iyi. Karşılıklı birbirinize ulaşabilir olduğunuz anda, iş büyür zaten'' dedi.


-İslami bankacılıkta 30 yıllık tecrübe...

Malezya'nın İslami bankacılık tecrübesi 30 yıla dayanıyor. Dünyada aktif olarak İslami bankacılık ürünlerini portföylerinde gösteren yaklaşık 300 kadar finansal kuruluşun neredeyse hemen hepsinin merkez ve temsilciliklerini Kuala Lumpur'da görmek mümkün. Malezya Merkez Bankası'nın verilerine göre, İslami bankalar her yıl varlıklarını ortalama yüzde 26,7 oranında artırmayı başarıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Eylül 2012 Perşembe, 13:21 Misafir süper olur.