Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de HSBC Öncü İmalat Endeksi'nin, imalat sektörünün 11. ayında da daralacağının sinyalini vererek, küresel ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişelerini artırması sonudunda Avrupa Borsalaı 4 günde 3. kez düşüş kaydetti. ABD endeks vadelileri ve Asya borsaları da geri adım attı.

Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki maden şirketleri grubu, düşüşe öncülük etti. Pirelli&Cie., Citigroup Inc.'in hisse tavsiyesini düşürmesi sonrasında yüzde 1.8 geriledi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 273.72 puana düştü. Endeks dün Japonya Merkez Bankası'nın da Fed'in ardından daha fazla tahvil alımına yönelmesi üzerine yüzde 0.4 yükselmişti. Aralık vadeli Standard&Poor's 500 kontratları yüzde 0.4 aşağıda seyrediyor ve MSCI Asya Pasifik Endeksi de yüzde 1.4 düşüş kaydetti.

Çin HSBC Öncü İmalat Endeksi, ülkede imalat sektörünün Eylül'de daralacağının sinyalini verdi. HSBC İmalat Endeksi 29 Eylül'de açıklanacak. Öncü göstergelerin doğrulanması hâlinde, endeks, 8 yıllık geçmişinin en uzun süreli kayıp dönemini kaydetmiş olacak.