Advertisement

ABD endeks vadelileri, Çin'den Japonya ve Euro Bölgesi'ne, gelen verilerin küresel ekonomik yavaşlamanın daha da kötüleştiğini göstermesiyle geriledi.

Norfolk Southern Corp., kazançlarının beklentileri karşılayamamasıyla yüzde 5.4 geriledi. Bed Bath & Beyond Inc., 2. çeyrek karının beklentilerin altında kaldığını açıklamasıyla yüzde 4.9 değer kaybetti. Nike, 8 milyar dolarlık geri satın alma yapacağını söylemesiyle beraber yüzde 1 yükseldi.

Standard & Poor's 500 Endeksi Aralık vadelileri yüzde 0.3 gerileyerek New York saatiyle 07:09'da 1,449.3 puana indi. Dow Jones'da işlem gören vadeli kontratlar ise 33 puan, yüzde 0.2, düşerek 13,464 puan oldu.

Londra merkezli Knight Equity Europe Ltd. piyasa stratejisti Ioan Smith, "Kötü ekonomik veriler, piyasanın yakın vadedeki odakları açısından merkez bankası teşviklerini gölgede bıraktı" diyerek "Asya ve Avrupa'da ekonomik yavaşlamanın tekrar hız kazanması, kemer sıkma politikalarıyla uğraşan ülkeler için büyük bir endişe kaynağı olacak" ifadelerini kullandı.

ABD hisseleri dün Japonya Merkez Bankası'nın varlık alım hedefini arttırması ve ABD 2. el konut satışlarının beklentileri aşmasıyla yükseldi. S&P 500, 2012 yılında yüzde 16 yükseliş gösterdi.