Advertisement

Avrupa hisseleri, Çin imalatının düşüşünü 11. aya taşıyacağına işaret eden verilerin, küresel ekonomik yavaşlamayı daha da derinleştirdiği endişelerine yol açması üzerine son 4 günde 3. kez düştü.

Maden şirketleri endeksi, Stoxx Europe 600 içerisinde bulunan 19 sanayi grubunun en büyük düşüşünü yaşadı. Daimler AG, Mercedes Benz Cars firmasındaki kazançların düşeceğini açıklamasının ardından yüzde 2.2 değer kaybetti. Telenet Group Holding NV, Liberty Global Inc.'in şirketin geri kalanını satın almak için 2.5 milyar dolarlık bir teklif yapmasıyla yüzde 13'lük prim yaptı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek Londra saatiyle 16:30'da 274.47 puan oldu. Euro Bölgesi'ndeki en büyük şirketleri kapsayan Euro Stoxx 50 Endeksi ise yüzde 0.6 indi. Stoxx 600, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ı yüzde 17 üzerinde seyrediyor.

Royal Bank of Scotland Group yatırım yöneticisi Norman Villamin, "Merkez bankalarının yaptıkları gerekli şeyler, fakat bir kaç yıldır içinde bulunduğumuz krizden bizi alıp çıkarmak için yeterli değil" dedi. Villamin, ihtiyaç duyulan şeyin büyüme olduğunun altını çizerek, mali tarafta daha çok efor görmeleri gerektiğini dile getirdi.