Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de devlete bağlı bir araştırma kuruluşu tarafından yapılan araştırmaya göre, Çin'deki yavaşlama, dış talepteki kötüleşme ve ufak ölçekli şirketlere düşük krediler verilmesinden ötürü, küresel finansal krizden daha uzun sürebilir.

Çin Sosyal Bilimler Akademis'nin ekonomistlerinden Yuan Gangming, büyümenin ilk çeyrekte 9. kez üst üste yüzde 7'nin altına gerileyebileceğini söyledi. Yuan, bu yılın üçüncü çeyreğinde büyümenin yüzde 7.4, son çeyreğinde ise yüzde 7.2 olarak gerçekleşeceğini öngörüyor.

Yavaşlama, bu yılın ilerleyen zamanlarda göreve gelecek olan Komünist Partisi liderlerini teşvik baskısı altında bırakabilir. Çin'de Perşembe günü açıklanan öncü imalat endeksi, ülkenin imalatanını 11. ayında da daralabileceğinin sinyalini verdi. Yuan, merkez bankasının büyüme pahasına enflasyonu kontrol etmeye çok fazla odaklandığını savundu.

Yavaşlamanın önümüzdeki yılın ilk çeyreğine kadar uzanacağına kesin gözüyle bakan Yuan, bunun onyılda bir yapılan Komünist Parti'nin liderlik değişiminin ardından göreve gelecek yeni jenerasyon liderlerine bir dönüş yapmaları ve sıçrama yapma imkanı tanıyacağını, çünkü işlerin daha kötüye gidemeyeceğini söyledi.

Küresel finansal krizle birlikte Çin 4 trilyon yuanlık teşvik uygulamış ve bankaların kredilerini, büyümeyi canlandırmak için artırmıştı. Yedi çeyrek üst üste yavaşlamasının ardından yıllık büyüme 2009'un ilk çeyreğinde yüzde 6.2'ye vurmuş, ardından bir sene sonra da yüzde 11.9'a hızlanmıştı.