Advertisement

İşsizliğin 43 aydır yüzde 8'in üzerinde seyrettiği ABD'de, Fed başkanları birbiri ardına açıklama yapıyor. Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, işsizlik yüzde 5.5'in altına düşünceye kadar bankanın, kısa vadeli faizlerin sıfıra yakın tutmasının gerektiğini savunarak, ilk kez net bir ekonomik hedefe işaret etti.

Kocherlakota, "Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC)  fiyat istikrarı hedefinde kaldığı sürece, işsizlik yüzde 5.5'in altına gerileyene kadar federal fon oranlarını aşırı düşük tutması gerekiyor" dedi.

FOMC geçtiğimiz hafta büyüme istihdam yaratımını desteklemek için üçüncü tur parasal genişleme açıkladı ve politika faizinin 2015'in ilerleyen zamanlarına kadar rekor düşük seviyede kalacağını söyledi. Minneapolis Fed Başkanı Mayıs'a kadar, merkez bankasının yıl sonuna kadar rekor teşviklerden çıkışa başlamasının gerekebileceğini savunuyordu.

Kocherlakota, Chicago Fed Başkanı Charles Evans'a, belirli ekonomik hedefler belirleyerek para politikası gütmesi konusunda destek verdi. Evans, işsizlik oranları yüzde 7'nin altına ve enflasyon da yüzde 3'ün üzerine çıkıncaya kadar faizlerin sıfıra yakın tutulmasını savunuyor.

Evans'ın görüşünden etkilendiğini kabul eden Kocherlakota, parasal genişleme artırılırken, FOMC'un bir yandan fiyat istikrarı hedefini, diğer yandan da istihdam görevini dengeleyebileceğini söyledi.