Advertisement

Çin, Japonya ve Avrupa'dan gelen ekonomik verilerin, küresel ekonomik yavaşlamanın kötülediği endişelerini artırmasıyla New York Borsası geriledi. Standard&Poor's 500 Endeksi 4 gün içinde 3. kez düştü.

Caterpillar Inc. ve Citigroup Inc., en büyük şirketler arasındaki düşüşü sürdürerek yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Ray taşıyıcısı Norfolk Southern Corp., şirketin beklentinin altındaki görünümünün etkisiyle yüzde 9.1 düştü. Bed Bath&Beyond Inc., ikinci çeyrekte beklentinin altında kâr açıklaması sonrasında yüzde 9.8 geriledi. ConAgra Foods Inc., çeyrek dönem temettülerini ve kar tahminlerini yükseltmesi sonrasında yüzde 6.2 değerlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 1,460.26 puana gerileyerek, yüzde 0.8'i bulan erken saatlerdeki kayıplarını azalttı. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.1 kazançla 13,596.93 puana yükseldi. Değer kazanan her 5 hisseye karşılık 9 hissenin değerlendiği Amerikan borsalarında 6.2 milyar hisse el değitşridi.

Merkez bankalarının hamleleriyle piyasalarda güçlü ralli görüldüğünü, ancakbu hafta ekonomik verilerle yeniden gerçeğe dönüldüğünü belirten Richmond, Virginia'daki RidgeWorth Capital Management'ın kıdemli stratejistlerinden Alan gayle, Çin'deki yavaşlamanın sonlanmadığını ve Avrupa'nın da büyük ihtimalle resmi olarak resesyona gireceğini söyledi.