Advertisement

Ekonomik yavaşlamanın güvenli varlık arayışını artırmasıyla yen, önemli para birimlerinin çoğu karşısında bu haftayı kazançlı kapamaya yöneldi.

Euro, ABD doları karşısında, önümüzdeki hafta açıklanacak ve Almanya'da 2 yılın en düşüğünde kaldığına işaret etmesi beklenen iş dünyası güveni verisinin öncesinde Temmuz'dan bu yana en sert 5 günlük düşüşünü kaydetti. Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerinden biri fonun, küresel ekonomi tahminlerini "birkaç ondalık" düşüreceğini söyledi.

Piyasanın ilgisinin merkez bankalarının para politikası hamlelerinden, ekonomik temellere yöneldiğine dikkat çeken IG Markets Securities Ltd.'ın analistlerinden Junichi Ishikawa, verilerin yavaşlama sinyallerini doğrulaması hâlinde yendeki alım baskısının artacağını öngördü.

Yen, dolar karşısında büyük bir değişiklik kaydetmeyerek 78.25'ten işlem görürken, bu haftayı yüzde 0.2 kazançlı tamamlamaya hazırlanıyor. Japon yeni, euro karşısında dün yüzde 0.8 değerlenmesinin ardından bugün 101.53'te seyretti. Yen, euro karşısında 14 Eylül'den bu yana yüzde 1.4 yükseldi. Euro/Dolar paritesi ise 1.2968'den 1.2974'e yükselse de, bu haftayı yüzde 1.2 kayıpla kapamaya hazırlanıyor. Euro/Dolar,  6 Temmuz'dan bu yana en kötü haftalık performansına işaret etti.

Bloomberg anketine katışan ekonomistlerin medyan tahmini, Ifo İş Dünyası Güven Endeksi'nin Eylül'de 102.8 puana gerileyeceği yönünde bulunuyor.