Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin borç krizini kontrol altına alma yollarında anlaşamaması ve Çin ve Almanya'dan gelen verilerin, yavaşlamanın derinleştiğine işaret etmesiyle Standard&Poor's 500 Endeksi 3. gününde de gerileyerek, son 7 haftanın en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti.

Apple Inc., yeni modeli iPhone 5'in haftasonu satışlarının, arz sıkışıklığı sebebiyle analistlerin beklentisinin altında kalması üzerine yüzde 1.3 düştü. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Facebook Inc., şirketin hisselerinin değerinin üzerinde fiyatlanıyor olduğu endişesiyle yüzde 9.1 geriledi. U.S. Steel Corp., Peabody Energy Corp. ve Micron Technology Inc., analistlerin hisse tavsiyesini düşürmesiyle yüzde 1.6 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 1,456.89 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.2 düşüşle 13,558.92 puana geriledi. Amerikan Borsalarındaki işlem hacmi 5.5 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 7.5 altında kaldı.

Avrupa'daki krizin çözümü için mucize bir silah olmadığını belirten Baring Asset Management Inc.'in yöneticilerinden Hayes Miller, politikacıların birlik olmaya çalıştığını ancak kolay bir çözümün olmadığını, ekonomik büyümenin önümüzdeki yılda oldukça zayıf olacağını söyledi.

Küresel hisseler, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Avrupa'daki bankacılık sektörünün denetlenmesi için bir üst kurum oluşturulmasının zamanlamasına ilişkin anlaşmazlık yaşaması üzerine düşüşe geçti. Almanya'da iş dünyası güven endeksi Eylül'de beklenmedik şekilde düştü; Çin'de de imalat ve perakendecilerin iyimserliği azaldı.