Advertisement

Çin'in ilk uçak gemisi ''Liaoning'', törenle Çin donanmasına teslim edildi

Çin'in kuzeyindeki Liaoning eyaletinin Dalien şehrinde yapılan törenle ''Liaoning'' uçak gemisi, resmen donanmaya teslim edilerek denize indirildi.

Çin'in ilk uçak gemisi olma özelliğini taşıyan ''Liaoning'' ile Çin donanmasının açık sulardaki etkinliği, kendini savunma kabiliyeti ve dışarıdan gelecek tehditlere karşı güvenliğini garanti altına alma yolundaki yeterliliğinin artacağı kaydedildi.

Uçak gemisinin, dünyada istikrar ve barışın sağlanması ve tüm dünyanın ortak gelişimi adına önemli olduğu vurgulandı.

Yeni adı Liaoning olan, eski adıyla Varyag'ın platformu, Çin tarafından Ukrayna'dan alınmıştı.

Liaoning uçak gemisi 304,5 metre uzunluğunda ve 37 metre genişliğinde.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Eylül 2012 Çarşamba, 09:25 Misafir çin hem ekonomik hem askeri alanda dünyanın efendisi olma yolunda ilerliyor.
25 Eylül 2012 Salı, 16:01 Misafir türkiye olarak yapamayacağımız hiç bir şey yok. asıl soru her tür kaynağımız varken neden, neden ve neden yapılmıyor.. bu soruların cevabını bilen birileri var..
25 Eylül 2012 Salı, 12:11 Misafir çok iyi hatırlıyorum, ukrayna yiyecek ekmek bulamıyordu. çökmüş sscb döneminden tersane kızağında "kasası" yapılmış bir "hurda" olarak baktıkları satılabilir bir malzeme vardı. çin hemen satın aldı ve boğazlardan geçirmek için türkiyeye yılda 1 milyon turist vaad etti. geçişi "platform" olarak gösterdi. şunu biz alabilir ve 15 yılda bitirirdik. görev yeri de ortadoğunun güneyi - hint okyanusu olurdu. şimdi paramız mı vardı diyenler olabilir. küçük düşünenlerin hiçbir şeyi olmaz.