Advertisement

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı, derinleşen borç krizinin ekonomiyi resesyona doğru itmesi ve bunun şirketleri işçi çıkarmaya yöneltmesi sonucu rekor seviyeye yükseldi.

Euro kullanan 17 ülkede işsizlik oranı Ağustos ayında yüzde 11.4 ile rekor seviyede gerçekleşti. Bu veri, verilerin yukarı yönde revize edilmesinin ardından, Haziran ve Temmuz ayı oranları ile aynı seviyede çıktı. Bu, 1995'te veri serilerinin  tutulmaya başlamasından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan 30 ekonpmistin tahminlerinin medyanına göe de işsizlik oranının yüzde 11.4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Avrupa firmaları, oluşan resesyon koşulları, kemer sıkma tedbileri ve yavaşlayan küresel ekonomiden dolayı yatırımlarını erteliyor ve istihdam artışından kaçınıyor. Kötüleşen ekonomik görünüm, Deutsche Bank AG, PSA Peugeot Citroen ve Air France-KLM Group gibi bazı önemliAlman ve Fransız şirketlerin binlerce kişyi işten çıkarmalarına neden oldu.

Londra'da Standard Chartered Bank ekonomistlerinden Thomas Costerg, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Euro Bölgesi'nde istihdamın artmasına yetecek derecede güçlü bir büyüme yok ve işsizlik halen zirveye ulaşmadı" dedi ve "Endişe verici trend şu; şimdiye kadar iyi giden Almanya gibi çekirdek ülkelerde de işsizlik artıyor" şeklinde görüş bildirdi.