Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların Eylül ayında imalatın beklenenden daha az daraldığını gösterebilecek verileri beklemesiyle yükselerek, geçtiğimiz hafta Haziran ayından beri en büyük düşüşünü gerçekleştiren Standard & Poor's 500 Endeksi'nin bu hafta ralli yapabileceği sinyalini verdi.

Monster Worldwide Inc., DealReporter tarafından şirkete bir satın alma teklifi gelebileceğinin açıklanmasıyla yüzde 2.3 yükseldi. Apple, New York işlemlerinin erken saatlerinde yüzde 0.3 arttı.

S&P 500 Aralık vadelileri New York saatiyle 07:25'te yüzde 0.3'lük bir tırmanış göstererek 1439.2 puana ulaştı. Gösterge endeksi, geçtiğimiz hafta teşvik önlemlerinin küresel ekonomiyi canlandırmaya yetmeyebileceği endişelerinin artmasıyla yüzde 1.3 düşerek, Haziran ayından bu yana en sert haftalık düşüşü yaşamıştı. Dow Jones vadelileri 55 puan, yüzde 0.4, artışla 13,410 puan oldu.

Schroeder Equities GmbH portfolyo danışmanı Daniel Weston, "ABD endeks vadelileri, yatırımcıların pozitif haberler bekleyerek ekonomik büyüme sinyalleri görme beklentilerinden dolayı daha da yükseldi" derken, bu haftanın makro veriler için "büyük bir hafta" olacağını belirtti.

Bugün açıklanacak rapor öncesi ekonomistler, ABD'de imalatın Eylül ayında Ağustos ayına oranla daha az daraldığını tahmin etti. Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, Arz Yönetim Enstitüsü tarafından açıklanacak fabrika aktivitesi rakamlarının bir önceki ayın oranı olan 49.6'dan, 49.8'e yükseldiğini öngördüler. 50'nin altında kalan rakamlar, daralmaya işaret ediyor.