Advertisement

Avrupa hisseleri neredeyse son dört yılın en sert düşüşünden toparlanarak ralliye geçerken, İspanyol tahvilleri yükseldi ve euro, stres testi sonuçlarının İspanyol bankacılık sistemine olan güveni güveni arttırmasıyla önceki kayıplarını sildi. Emtialar, Çin ve Japonya'da imalatın zayıflamasıyla düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 12:10'da yüzde 1 yükseliş kaydederken, Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.4 arttı. 10 yıllık İspanyol tahvilleri üst üste 3. gün gerilerken, altı baz puanlık düşüşle yüzde 5.88'e geriledi. Euro, 16 büyük para biriminin bir hariç hepsi karşısında güçlendi. 24 emtianın bulunduğu S&P GSCI göstergesi yüzde 0.4 düştü.

İspanyol stres testi verileri, ülke bankalarının toplam 59.3 milyar euro (76 milyar dolar) açığı olduğunu göstererek daha önce anlaşılan 100 milyar euroluk kurtarma paketinden daha az çıktı. Markit Economics'ten yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi imalatı Eylül ayında beklenenden daha az daraldı. Çin fabrika üretimi üst üste ikinci ay gerilerken büyük Japon imalatçıları son çeyreğe girilirken daha kötümser bir havaya girdiler. Euro Bölgesi'ndeki işsizlik rekor seviyeye ulaştı.

Londra Barclays Plc hisse stratejisti Henk Potts, gördüğümüz "teşvik tsunamisinin" ardından ralli gerçekleştirmenin normal olduğunu ifade etti.