Advertisement

Avrupa, Atina'da Yunan hükümeti ve uluslararası kreditörler arasındaki görüşmelerin devam etmeye başlaması başta olmak üzere, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) borç krizini sonlandırmaya yönelik girişimlerinin başarılı olup olmayacağını belirleyecek bir aya hazırlık yapıyor.

Avrupalı liderler, gittikçe sertleşen kemer sıkma yanlısı bir Alman yaklaşımı, İspanya'da artan toplumsal huzursuzluk ve Katalonya'da kendini göstermeye başlayan ayrılıkçı hareket ile kendilerini karşı karşıya bulmuş durumdalar. Avrupa Birliği dönem başkanı Herman Van Rompuy'un "kritik" olarak tanımladığı ve önümüzdeki 3 ay boyunca gerçekleşecek 3 zirveden ilki 18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Oxford University ekonomisti Clemens Fuest, AMB planı ve Alman mahkemesinin verdiği kararların ardından, "İnsanlar bu olaya daha ayık bir kafayla bakmaya başlıyorlar" diyerek kurtarma fonlarının iyimserliği arttırmış olabileceğini ifade etti.

Bugün açıklanan bir rapor yüzde 11.4 ile Euro Bölgesi'nde işsizliğin kaydedilen en yüksek seviyeye çıktığını gösterirken, Ekim ayı, eski Yunan başbakanı George Papandreou'nun bütçede "beklenmedik bir delik" oluştuğunu açıklayarak çalkantıyı başlatmasının 3. yılını işaretleyecek.