Advertisement

Yükselen piyasalar, küresel hisselere üst üste 4. kazanç ayı yaşatarak 2007'den beri en uzun kazanç periyodunu gerçekleştirirken, hisse yatırımcılarına bono, emtia ve dolardan daha çok getiri sağladı, fiyatları da yukarı doğru çekti.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi geçtiğimiz ay yüzde 3.2 yükselerek, 2012 kazançlarını yüzde 13'e yükseltti. 24 emtianın yer aldığı Standard & Poor's Toplam Getiri Endeksi yüzde 1.4 gerileyip yıllık çıkışını yüzde 3.5'e indirirken, ABD dolar endeksi yüzde 1.6 düştü. Bank of America'nın Merrill Lynch Küresel Geniş Piyasa Endeksi'ne göre bütün bono çeşitleri ortalama yüzde 0.31 getiri sağladı.

Merkez bankaları tarafından 2009'dan bu yana görülen en yavaş ekonomik büyümeyi tekrar rayına koyabilmek için alınan daha önce görülmemiş önlemler, yatırımcıları hisselere yönlendirmiş durumda. ABD merkez bankası Fed, işsizliğin 44 ay boyunca yüzde 8'in üzerinde kalması üzerine 13 Eylül'de 3. raund varlık alımını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz ay sınırsız tahvil alım programı açıklarken, Japon Merkez Bankası beklenmedik bir şekilde varlık alım fonunda artışa gitti, Hindistan merkez bankası, diğer bankalar için sermaye rezervi oranlarını düşürdü.

Pacific Investment Management Co. küresel hisse stratejisti Neel Kashkari, "Fed çok agresif davranıyor" derken, "ABD'de çift dipli resesyon ve Euro Bölgesi'nin dağılması ihtimalleri masadan kaldırıldı. Bir anda hem piyasalar çok daha az tedirgin hissediyor hem de hisseler ralli yapabiliyor" ifadelerini kullandı.