Advertisement

Avrupa Birliği, bugün yapılan haftalık basın toplantısında işsizlik konusunun üzerinde durarak kıtada bu günlerde yaşanan işsizlik oranının "kabul edilemez" olduğunu ifade etti.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Jonathan Todd'un yaptığı açıklamada, Avrupa'nın 18-25 yaş arası gençlerinin yüzde 22.7'sinin işsiz olduğu, ve bunun Avrupa için "gerçek bir endişe kaynağı" olduğunu ifade etti.

Gençler arasında bu seviyede yüksek işsizlik oranının "kayıp bir nesile" yol açabileceğinin altını çizen Avrupa Birliği, bunun düzeltilebilmesi için firmalar, hükümetler, AB kurumları ve toplumsal ortakları "ekonomik ve sosyal felaketi önlemek üzere" hareket etmeye çağırdı.  

Moneynews.com'un, danışmanlık şirketi Ernst & Young'a dayandırdığı araştırmaya göre 2014 yılında Euro Bölgesi'nin yüzde 12'sinin işsizlikle karşılaşma riski bulunurken, bu rakam Yunanistan'da yüzde 27'ye çıkabilir. Yunanistan'ın Haziran işsizlik oranı ise yüzde 24.4'tü.

Euro Bölgesi'nde en düşük işsizlik oranı yüzde 4.5 ile Avusturya'da bulunurken, en yüksek işsizlik oranı yüzde 25.1 ile İspanya'da.