Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın eski başkanlarından Paul Volcker, son tahvil alım programının enflasyon baskısı yaratmadığını söyledi.

"QE3'ün ekonomi üzerinde çok derin etkisi olmayacak, kısa vadede enflasyon etkisi de olmayacak" diyen Volcker, "Şu an içinde bulunduğumuz nokta enflasyonist bir nokta değil" ifadeleriyle dikkat çekti.

Fed 2008'den bu yana hedef faizi sıfıra yakın tutuyor. ve 13 Eylül'de de bankalardan aylık 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alınmasını öngören üçüncü tur parasal genişleme programını açıkladı. ABD'nin 1980'lerdeki kriz sonrasındaki enflasyonunu yatıştırmış olmakla tanınan Volcker, Fed'in ekonomi ilerleme gösterdiğinde hamlelerini geri çekebileceğini söyledi.

Volcker, regülatörlerin kendi adını verdikleri ve 2010'daki Dodd-Frank yasasının bir parçası olan özsermayeli işlemlerin yasaklanmasını öngören Volcker kuralını uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Eski Fed Başkanı, yeni düzenlemelerin finansal piyasa kurallarının denetlenmesi konularında ne diyeceğini tam bilmediğini, ancak bu kuralın, insanların gösterdiklerinden daha az karmaşık olduğunu savundu.

Dodd-Frank yasası, regülatörlere yasanın koşullarını tanımlama imkanı tanıyor. Regülatörler, kuralların yıl sonuna kadar tamamlanabileceğini söylüyor.