Advertisement

Finansal piyasalar ve bazı Avrupa ülkelerinin Madrid üzerindeki, İspanya'nın Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım programına başvurarak kurtarma yardımı alması yönündeki baskılarını artırması üzerine, Euro Bölgesi'nin 3. yaşına basan krizinde önemli bir noktaya gelindi.

Kıdemli bir Avrupa yetkilisi, henüz gizlilik aşamasındaki görüşmelerin, İspanya'nın daha önceden "tedirgin" olduğunu, ancak şimdi yardım istemeye hazır olduğunu söyledi. Konuya ilişkin bilgisi bulunan ancak görüşmelerin gizliğinden ötürü adını veremeyen başka 3 yetkili de İspanya'nın tutumundaki değişikliği teyit etti.

Öte yandan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble İspanya'nın mali sorunlarını gidermek için tüm doğru hamlelerde bulunduğunu ve ülkenin kurtarma paketine ihtiyacının olmadığını savundu. Schaeuble, yatırımcıların Madrid'in bu çabalarının farkına varacağını söyledi.

Resmi açıklamalardan bağımsız olarak birçok Avrupalı diplomat ve kıdemli bir Alman yetkili ise Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in sorunlu ülkeler için artık daha fazla "bireysel" kurtarma paketleri çıkarılmasının önlenmesinden yana olduğuna işaret etti.

Almanya Parlamentosu'nun önüne teker teker Yunanistan, Kıbrıs ve şimdi belki de İspanya'ya ilişkin kurtarma kararlarını çıkarmanın "anlamsız" olduğunu savunan Alman yetkili, tüm bu çabaların bir pakette toplanmasının daha mantıklı olduğunu savundu.