Advertisement

ABD'de ISM imalat verisinin beklentinin üzerinde gelmesi ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin gevşemesi üzerine New York Borsası artış kaydetti. Standard&Poor's 500 Endeksi'nin Haziran'dan bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetmesinin ardından yeni hafta ve yeni aya iyi bir giriş yaptı. Hisse senetleri, dünyanın en değerli şirketi Apple Inc.'in erken saatlerdeki yükselişini tersine çevirmesi sonrasında kazançlarını azalttı.

International Business Machines Corp. yüzde 1.5 değerlenerek rekor düzeye tırmandı. Goldman Sachs Group Inc., hisselerin bir yıl içinde yüzde 25 tırmanacağını öngören raporun ardından yüzde 2.8 değer kazandı. Ceradyne Inc., 3M Co.'nun şirketi enerji birimin, 860 milyon dolara satın almaya anlaşmasının ardından yüzde 43 sıçradı.

S&P 500 Endeksi yzüde 0.3 kazançla 1,444.49 puana tırmandı. Endeks daha erken saatlerde yüzde 1.1 oranında ralli yapmıştı. Dow Jones Endeksi ise yzüde 0.6 artışla 13,515.11 puana çıktı. Nasdaq-100 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 2,794.28 puana geriledi. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 6.3 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 5.6 üzerinde seyretti.

Apple'ın gerçekten piyasanın gidişatını belirlediğini söyleyen RidgeWorth Capital Management'ın kıdemli stratejistlerinden Alan Gayle, şirketin temellerinin yerinde olduğunu, ancak öyle bir sıçramanın ardından "soluklandığını" belirtti. Gayle, ABD'nin imalat verisinin aşağı yönlü risklerinin sınırlı olduğunu, ancak piyasanın gelişmeleri görmek istediğini ifade etti.

ISM İmalat Sanayi Endeksi geçtiğimiz ay 51.5 puana çıktı. Fed Başkanı Ben Bernanke de ABD ekonomisinin güç kazanmasının ardından da rekor düzeydeki teşvikleri sürdüreceğini söyledi.