Advertisement

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin teşvikleri sürdürme sözünü yinelemesi ve ABD'de imalat endeksinin beklentinin üzerinde gelmesiyle Tokyo Borsası, Nikkei 225 Endeksi'nin 3 haftanın en düşüğüne gerilemesinin ardından sıçradı. Mobil taşıyıcı Softbank Corp., eAccess Ltd.'ı alma planı üzerine primlendi.

Satışlarının yüzde 39'unu Amerika'da kaydeden video oyunları konsolleri üreticisi Nintendo Co. yüzde 3.4 yükseldi. Kobe Steel Ltd., çelik ihracatının, Güneydoğu Asya siparişlerinin yükselmesiyle 4. ayında da artması sonucunda yüzde 2.4 primlendi. Softbank yüzde 2.4 artış kaydetti. Nexon Co., sosyal medya oyun geliştiricisi Gloops Inc.'i alması üzerine yüzde 6.1 değerlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.2 kazançla 8,815.45 puana yükseldi. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.2 artışla 734.08 puana çıktı. Nikkei 225 Endeksi'ndeki işlem hacmi, Çin ve Hong Kong borsalarının kapalı olmasından ötürü 30 günlük ortalamanın yüzde 12 altında seyretti.

Toparlanmanın başlamasından bu yana imalatın ABD'deki aydınlık noktalardan biri olduğuna dikkat çeken Platypus Asset Management Ltd.'ın portföy yöneticilerinden Prasad Patkar, ABD'nin istihdam piyasasındaki toparlanmanın hâlâ daha zyaıf olduğunu, Fed'in de bu yüzde "kuğu" modunda olduğunu söyledi.

Topix Endeksi 2 ayı ekside geçirmesinin ardından Eylül'de Avrupa Merkez Bankası'nın küresel teşvik furyasının meşalesini yakmasının ardından yüzde 0.8 yükseldi. Topix Endeksi'ndeki hisseler, tahmini kazançlarının 12.8 katından fiyatlanırken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 14 katı ve Stoxx Europe 600 Endeksi için de 12 katında seyrediyor.