Advertisement

Uluslararası piyasalar, ABD'de imalat sanayi verisinin tahminlerden daha iyi çıkmasının yüksek getirili varlıklar için iştahı artırmasından destek buldu. Avustralya doları, ülke merkez bankasının politika faizini 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indirmesinin ardından son üç haftanın en düşük düzeyine geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:37'de yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı fazla bir değişiklik göstermezken, FTSE 100 vadeli kontratı yüzde 0.5 geriledi. Malezya para birimi ringgit yüzde 0.4 değer kazandı. Avustralya doları ABD doları karşısında 1.0304 ABD doları ile 7 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1.0323 ABD doları seviyesine geldi. Çin, Hong Kong ve Hindistan'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı.

ABD'de imalat sanayi, dün açıklanan verilere göre, Fed Başkanı ben S. Bernanke'nin rekor düzeydeki teşviklerin sürdürüleceği taahüüdü ile birlikte, Ağustos ayında daraladıktan sonra, Eylül ayında beklenmedik bir şekilde genişledi. Avustralya Merkez Bankası politika faizini çeyrek puan düşürerek yüzde 3.25'e indirdi. Bloomberg'in anketine katılan 28 ekonomisten dokuzu bu hareketi doğru tahmin etti.

Sydney'de Platypus Asset Management Ltd. portföy yöneticisi Prasad Patkar, "İmalat sanayi, toparlanmanın başlamasından bu yana, ABD ekonomisinin parlak noktası. Bu sektör bir miktar rahatlama getiriyor" dedi ve "Asya piyasaları hacimsiz olacak ve normalden daha fazla ABD gelişmelerinden yön bulacak" şeklinde görüş bildirdi.

Avustralya Merkez Bankası, istihdam piyasasında zayıflık, düşük enflasyon ve tüketici harcamalarındaki yavaşlama ortamında, ekonomilerini desteklemek iöçin çabalarını artıran merkez bankalarına katıldı. Swaplar, Avustralya Merkez Bankası'nın faizi düşürme şansının yüzde 78 olduğunu gösterdi.

Sydney'de, Westpac Banking Corp. başekonomisti Bill Evans, merkez bankası kararı açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Daha da genişlemeci para politikası için koşullar oluşuyor. Zira ekonomi zayıflıyor ve para birimi değer kazanıyor" dedi.