Advertisement

Avrupa hisse senetleri, perakende sektörü hisselerine gelen alımlarla kayıplarını yerine koydu. Öte yandan, Alstom SA ve Erste Group Bank AG gibi önemli şirketler, hisse satışına gitmelerinin ardından değer yitirdi. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisseleri fazla değişmedi.

Delhaize Group SA yüzde 2.3 değer kazandı ve perakendecilerdeki yükselişlere öncülük etti. Alstom, özel plasman ile 350 milyon euroluk (452 milyon dolar) hisse satışının ardından yüzde 5.6 düştü. Erste Group, en büyük hissedarın 235 milyon eurluk hisse satışının ardından yüzde 2.2 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, gün içinde yüzde 0.7 geriledikten sonra kayıplarını geri aldı ve  yüzde 0.2 yükselerek, Londra saati ile 09:52'de 272.8 puana çıktı. Gösterge endeks dün yüzde 1.4'lük bir ralli yaptı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, dün endeksin New York'ta öğleden sonra kazançlarını geri vermesinin ardından, bugün yüzde 0.5 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.1 yükseldi.

Stoxx 600 Endeksi dün, stres testi sonuçlarının İspanyol bankacılık sistemine olan güveni artırması ve ABD'de imalat sanayinin beklenmedik bir şekilde genişlemesinin ardından, geçen haftaki satış dalgasından sıçrama yapmıştı.  Endeks geçen hafta, Fed'in tahvil alım programının büyümeyi desteklemekte başarısız olabileceği endişelerinden dolayı yüzde 2.7 düşmüştü.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, geçen ay yeni tahvil alım programını açıklamasından bu yana yaptığı ilk değerlendirmede, üçüncü tur parasal genişlemeyi savundu. Bernanke, programın büyümeyi teşvik edeceğini, işsizliği düşüreceğini, tasarruf edenlere yardımcı olacağını ve doları destekleyeceğini kaydetti.