Advertisement

Avrupa hisseleri yükselirken, İspanyol ve İtalyan tahvilleri, İspanya'nın, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım programını tetikleyebilecek bir kurtarma paketi isteyebileceği söylentileriyle çıkışlarını dördüncü güne taşıdılar. Avustralya doları, faiz oranlarının indirilmesinin ardından son 3 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saatiyle 07:30'da yüzde 0.3 yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.5 çıktı. 10 yıllık İspanyol tahvil faizleri 14 baz puan gerileyerek yüzde 5.74'e indi. Benzer vadeli İtalyan tahvilleri ise 5 baz puanlık düşüşle yüzde 5.03 oldu. Avustralya doları 16 büyük para biriminin hepsi karşısında yüzde 0.3 geriledi. Doğal gaz ise bu yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

İspanyol bölge başkanları, Ekonomi Bakanı Luis de Guindos'un dün kurtarma paketi istenip istenmemesi üzerine analizin yapıldığını duyurması üzerine bugün Madrid'de buluşuyorlar. Avustralya merkez bankası gösterge faiz oranlarını yüzde 3.25'e indirirken, bu oran 2009'dan bu yana en düşük seviye oldu. Avrupa Merkez Bankası ise 4 Ekim'de bir toplantı gerçekleştirecek.

Danske Bank A/S analisti Anders Moeller Lumholtz, "Piyasa, İspanya'nın yardım isteminin artık ne zaman olacağını merak ediyor" derken, "Bu, tahviller için pozitif olur ve biz bunun önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde olacağını tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.