Advertisement

ABD'nin 30 yıl vadeli Hazine tahvilleri, İspanya'nın, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) tahvil alım programını başlatacak adım olan kurtarma çağrısında bulunacağı yolundaki beklentinin güvenli varlıklara yönelik talebi azaltması sonucu son üç günde ilk kez değer kaybetti.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleri de değer kaybetti ve bu harekt sonucu, bu kağıdın faizi, son üç haftanın en düşük seviyesinden iki baz puan yükseldi. Avrupa'nın en güvenli borçlanma kağıtları olarak algılanan Alman tahvilleri, İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos'un, Avrupa Birliği (AB) Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ile görüşmesinin ardından, ülkesinin yardım isteme konusunu değerlendirmekte olduğunu söylemesi sonras değer kaybetti. ABD tahvilleri erken saatlerde, Fed eski Başkanı Paul Volcker'in, merkez bankasının son mortgage tabanlı tahvilleri satın almasına yönelik programının enflasyonist baskı yaratmadığını kaydetmesinin ardından değer kazanmıştı.

Edinburgh'da  RIA Capital Markets Ltd. sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Nick Stamenkovic, "İspanya'nın haftasonuna kadar resmi yardım çağrısında bulunacağı yolunda güçlenen bir beklenti var" dedi ve "Bu durum risk piyasalarının yolunu açar ve ABD Hazine tahvilleri dahil önemli ülke tahvillerinin cazibesini azaltır" şeklinde görüş bildirdi.

30 yıl vadeli tahvillerin faizi bir baz puan ya da 0.01 yüzde puanı yükselerek, New York saati ile 07:36'da yüzde 2.83'e çıktı. Ağustos 2042 vadeli yüzde 2.75 faizli tahvillerin fiyatı 1/4 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.50 dolar düşerek 98 11/32'ye geriledi. 10 yıl vadeli tahvillerin faizi, yüzde 1.61 seviyesine kadar düştükten sonra bir baz puan yükselerek yüzde 1.64 seviyesine çıktı.

10 yıl vadeli ABD tahvillerimim faizi 28 Eylül'de yüzde 1.60 ile 7 Eylül'den bu yana en düşük seviyesine inmiş ve İspanya'nın 10 yıllık kağıtlarının faizinin euro dönemi rekoru olan yüzde 7.75'e çıktığı 25 Temmuz'da yüzde 1.38'e inerek tarihinin en düşük seviyesini görmüştü.