Advertisement

ABD endeks vadelileri, Avrupa'daki borç krizine yönelik endişelerin biraz daha rahatlaması üzerine yükselerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin iki haftadan uzun süredir ilk kez art arda yükseliş kaydedebileceği sinyalini verdi.

PetSmart Inc., S&P tarafından firmanın S&P 500 Endeksi'nde Sunoco Inc. ile değiştirileceğinin açıklanması üzerine yüzde 2.9 değer kazandı. Apple, işlemlerin erken saatlerinde yüzde 0.8 yükseldi. Juniper Networks Inc., işgücünün yüzde 5'ini keseceği söylentisinden sonra yüzde 1 değer kazandı.

S&P 500 Aralık vadelileri New York saatiyle 07:17'de yüzde 0.5 yükselişin ardından 1,444.5 puana ulaştı. Endeks, dün imalat verilerinin beklentilerden daha iyi çıkmasıyla yüzde 0.3 yükselmişti. Dow Jones vadelileri 47 puan artarak 13,484 puan oldu.

Londra merkezli IG şef piyasa stratejisti David Jones, ABD vadelilerinde yaşanan artışın İspanya tahvil faizlerinde gerçekleşen düşüş ve bu nedenle Avrupa'da bu sabahtan itibaren görülmeye başlanan güçten kaynaklandığını ifade etti.