Advertisement

Suriye ve Türkiye arasındaki tansiyonun artması ile Ortadoğu'dan ihracatın sekteye uğrayabileceğine dair endişeler ile üç aydan fazlasının en çok düşüşünü gösteren petrol New York'ta yükselişe geçti.

Suriye tarafından Türkiye'ye ateş açılmasının ardından ülkenin Birleşmiş Milletler'in müdahalesini istemesi ile petrol vadelileri yüzde 0.7 kadar yükseliş gösterdi. Petrol, dün ABD Enerji Bakanlığı'nın ABD ham petrol üretiminin 15 yıldan fazlasının yükseğine çıkarken akaryakıt tüketiminin gerilediğini açıklaması ile yüzde 4.1 düşüş göstermişti.

NYMEX elektronik işlemlerdeki kasım vadeli petrolün varili 62 sent artışla 88.76 dolara yükseldi ve Londra saati ile 10:1'de 88.44 dolardan işlem gördü. Petrol vadelileri dün 2 ağustos tarihinden beri en düşük seviye olan 88.14 dolara geriledi. Fiyatlar bu yıl yüzde 11 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki kasım vadeli brent petrolün varili 68 sent artışla 108.83 dolara yükseldi. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı dünkü 20.03 dolardan 20.38 dolara genişledi.