Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), bugünkü para politikası toplantısında, Başkan Mario Draghi'nin İspanya'nın yardım isteme konusundaki kararını beklediği bir ortamda, politika faizini değiştirmedi.

Slovenya'nın Ljubljana kentinde toplanan AMB politika yapıcıları, gösterge faizi tarihinin en düşük seviyesi olan yüzde 0.75'te bıraktı. Bloomberg News'un anketine katılan 52 ekonomistten 48'i, politika faizinin değiştirilmeyeceği tahmininde bulunmuştu. Dört ekonomist ise bankanın 25 baz puanlık bir faizi indirimine gitmesini bekliyordu. Başkan Draghi, Avrupa Merkez Bankası'nın yılda iki kez Frankfurt dışında düzenlediği toplantının birinin ardından, TSİ 15:30'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunacak.

Draghi'nin sınırsız ülke tahvili alımı yapılacağını açıkladığı toplantıdan bir ay sonra, Euro Bölgesi ülkelerinde halen borç krizi sürüyor. Yardım isteme ihtimali en yüksek ülke olan İspanya, halen yardım için istenen koşulları kabul edip etmeme konusunu değerlendiriyor. Öte yandan, Euro Bölgesi ekonomisi, krizin yatırımları ve harcamaları olumsuz etkilemesinden dolayı, yılın üçüncü çeyreğinde muhtemelen resesyona girecek.

Frankfurt'ta Dekabank ekonomistlerinden Christian Melzer, "Ekonomik açıdan bakıldığında, diğer bir AMB faiz indirimine ihtiyaç yok" dedi ve "Dikkatler faiz değişiklikleri üzerinde değil, İspanya ve bu ülkenin, AMB'nin tahvil alım programını başlatacak olası yardım çağrısı üzerinde toplanmış durumda. Şimdi artık harekete geçmek İspanya'nın elinde" şeklinde görüş bildirdi.