Advertisement

Petrol, euronun dolar karşısında yükselmesi ve Suriye-Türkiye gerginliğinin Ortadoğu'da üretimi kesintiye uğratabileceği endişeleriyle son 2 ayın en düşük seviyesinden yükselmeye başladı.

Fiyatlar yüzde 1.2'ye varan bir artış gerçekleştirirken, euro da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin "eurodan geri dönülemez" açıklamalarıyla yükseldi. Suriye tarafından dün Türkiye'ye düşen bir bombanın 5 kişinin hayatına mal olmasıyla TBMM, hükümete Suriye'de askeri müdahale yapma izni verdi.

Tradition Energy piyasa araştırma direktörü Addison Armstrong, "Ortadoğu'daki gerilimlerde yeni bir cephe açıldı ve, artı, dolar da zayıfladı, ve bunların hepsi ham petrolü güçlendiriyor" derken, Draghi konuştukça doların zayıfladığını ifade etti.

Kasım vadeli ham petrolün varili 88 cent, yüzde 1, artarak New York saatiyle 09:26'da 89.02 dolara yükseldi. Petrol, dün Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD'de üretimin son 15 yılın zirvesine çıkmasına rağmen talebin düştüğünü ifade etmesinin ardından yüzde 4.1 değer kaybetti.

Kasım vadeli Brent petrolün varili ise 1.44 dolar, yüzde 1.3, yükselerek 109.61 dolar oldu.