Advertisement

ABD'de fabrika siparişleri, Ağustos ayında, üç yılı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bu durum, işletme yatırımlarında ve ihracattaki yavaşlamanın ekonomik genişlemeyi sınırlandırmakta olduğunu işaret ediyor.

Temmuz ayında revize rakamla yüzde 2.6 artan fabrika siparişleri, Ağustos ayında yüzde 5.2 düştü. Bu, Ocak 2009'dan bu yana en hızlı düşüşü işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, fabrika siparişlerinin yüzde 5.9 düşmesi bekleniyordu. Dayanıklı tüketim malları için talep, geen hafta açıklandığı ile aynı oranda, yüzde 13.2 düşerken, petrol ve kimyevi maddeleri içeren ve fiyatları genelde volatil seyreden dayanıklı olmayan malların nakliyesi ise yüzde 2.2 arttı.

Fabrikalar, Avrupa borç krizinin ve Çin ve diğer Asya piyasalarındaki yavaşlamanın etkilerini hissediyor. ABD'de Ocak ayında yürürlüğe sokulmaya hazırlanan vergi artırımları ve harcama kısıntılarından dolayı mali uçurum olarak adlandırılan duruma yönelik endişeler de, büyümeye önemli katkıda bulunan işletme yatırımlarını olumsuz etkiliyor.

Charlotte, North Carolina'da Wells Fargo Securities ekonomistlerinden Tim Quinlan, "İşletme harcamaları için zayıflayan ortam, ekonomik büyüme için önemli bir engel" dedi ve "Ekonomik büyümeye katkıda bulunacak herşeye ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin fabrika siparişleri için tahminleri yüzde 1.2 düşüş ile yüzde 8 düşüş arasında kaldı. Temmuz ayı verisi yüzde 2.8 artıştan yüzde 2.6 artışa revize edildi.