Advertisement

İran'ın hızla düşen para birimini dün kepenk kapatarak protesto eden İran kapalıçarşısının Döviz büroları ve diğer mağazalar, polisin bugün de şehir etrafında dolaşmasıyla kepenklerini açmadılar.

Polis birimleri, döviz bürolarının yer aldığı Ferdowsi ve Manouchehri mahallelerinde geniş güvenlik önlemleri alırken, kapalıçarşı etrafındaki yollarda da polislerin aldığı önlemler dikkat çekti.

İran riali dolar karşısında rekor düşük seviyeye gerilerken, 1 dolar yüzde 18 değer kazanarak 35,000 rial oldu. İran para birimi, geçtiğimiz Kasım ayından beri sürekli düşerken dolar karşısında 13,200'den 35,000'e geriledi.

İran ekonomisi, ABD ve Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımların daha da sıkılaştırılmasının ardından zor günler yaşamaya devam ediyor. Ülkenin nükleer programını durdurmasına yönelik yaptırımlar, İran'ın en çok ihraç ettiği ürün olan petrolü ve diğer ürünleri dolar ve euro üzerinden satmasına engel oluyor.

Bazı Avrupalı diplomatlara göre, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya tarafından AB içerisinde İran'a yönelik yaptırımları zirveye çıkararak "ülkenin ekonomisini dizlerinin üstüne çöktürmeyi" istiyorlar.