Advertisement

-Gıda fiyatlarında yükseliş devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Kurumu'ndan (FAO) yapılan açıklamaya göre dünya gıda fiyatları Eylül ayında son 6 ayın zirvesine çıktı.

FAO'nun takip ettiği 55 gıda ürününün Ağustos ayında 212.8'den 215.8 puana yükselirken, süt ürünlerinde fiyatlar son iki yılın en büyük çıkışını gösterdi.

-Altın tekrardan zirvede

Altın vadelileri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) hükümet tahvilleri almaya hazır olduğunu açıklamasının ardından yükselişe geçerek son 11 ayın zirvesine sıçradı. Aralık vadeli altının onsu New York saatiyle 09:44'te yüzde 0.5 yükselerek 1,788.60 dolara çıktı. Günün daha erken saatlerinde 1,797.20 dolara yükselen altın, 14 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyeyi de görmüş oldu.

-Avrupa hisseleri günü dalgalı geçirdi

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın gösterge faiz oranlarını aynı seviyede bırakmalarıyla çok fazla değişiklik göstermedi.
Stoxx Europe 600 Endeksi, kazançlar ve kayıplar arasında en az 20 kez gidip geldikten sonra Londra saatiyle 16:36'da yüzde 0.1'den daha az bir düşüş kaydetti ve 271.3 puana geriledi. Endeks buna rağmen bu yılın genelinde yüzde 11'lik bir tırmanış kaydetmiş durumda.

-IMKB'den hızlı dönüş

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi 2. seansta etkisini artıran alışlarla günü sınırlı da olsa yükselişle kapattı.

Gün içinde 65.639,64 puana kadar gerileyen endeks, hükümete TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören tezkerenin Meclis'ten geçmesinin ardından bakanların yaptığı açıklamaların sıcak çatışma olabileceğine yönelik endişeleri hafifletmesiyle yükselişe geçerek gün içinde en yüksek 66.952,95 puanı gördü.

-ABD'de fabrika siparişleri hızlı düştü

ABD'de fabrika siparişleri, Ağustos ayında, üç yılı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bu durum, işletme yatırımlarında ve ihracattaki yavaşlamanın ekonomik genişlemeyi sınırlandırmakta olduğunu işaret ediyor.

Temmuz ayında revize rakamla yüzde 2.6 artan fabrika siparişleri, Ağustos ayında yüzde 5.2 düştü. Bu, Ocak 2009'dan bu yana en hızlı düşüşü işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, fabrika siparişlerinin yüzde 5.9 düşmesi bekleniyordu. Dayanıklı tüketim malları için talep, geen hafta açıklandığı ile aynı oranda, yüzde 13.2 düşerken, petrol ve kimyevi maddeleri içeren ve fiyatları genelde volatil seyreden dayanıklı olmayan malların nakliyesi ise yüzde 2.2 arttı.

-Petrol 2 ayın düşüğünden çıkıyor

Petrol, euronun dolar karşısında yükselmesi ve Suriye-Türkiye gerginliğinin Ortadoğu'da üretimi kesintiye uğratabileceği endişeleriyle son 2 ayın en düşük seviyesinden yükselmeye başladı.

Kasım vadeli ham petrolün varili 88 cent, yüzde 1, artarak New York saatiyle 09:26'da 89.02 dolara yükseldi. Petrol, dün Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD'de üretimin son 15 yılın zirvesine çıkmasına rağmen talebin düştüğünü ifade etmesinin ardından yüzde 4.1 değer kaybetti.

-ABD'de işsizlik başvuruları yükseldi

İlk kez işsizlik sigortası başvurusunda bulunan ABDliler'in sayısı geçtiğimiz hafta yükselerek, piyasada dengesiz bir gelişmenin olduğunu gösterdi.

İşçi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 29 Eylül'de biten haftada 4,000 artarak 367,000'e çıktı. Bloomberg tarafından yapılan bir ankete göre ekonomistler, bu rakamın 370,000 civarında olacağını bekliyordu. Geçtiğimiz haftanın rakamları ise son iki ayın en düşük seviyelerine işaret etmişti.

-İspanya'da borçlanma maliyetleri arttı

İspanya'nın üç yıl vadeli borçlanma maliyeti, ülke yardım çağrısında bulunursa Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımında hedefleyeceği kısa vadeli tahviller üzerinde odaklanan borçlanma ihalesinde yükseldi.

Madrid merkezli Hazine, bugünkü borçlanma ihalesinde, 4 milyar euroluk maksimum satış hedefine yaklaşarak 3.99 milyar euro (5.2 milyar dolar) tutarında tahvilleri sattı. Bu tahviller arasında, üç yıl vadeli gösterge tahvilleri ortalama yüzde 3.956 faizle ihraç etti. Bu kağıt, 20 Eylül'de yapılan önceki ihalede, yüzde 3.845 faizle satılıştı. Ekim 2014 ve Temmuz 2017'de vadesi dolacak tahviller ise sırasıyla ortalama yüzde 3.282 ve yüzde 4.766 faizle satıldı.

-Avrupa Merkez Bankası faiz değiştirmedi


Avrupa Merkez Bankası (AMB), bugünkü para politikası toplantısında, Başkan Mario Draghi'nin İspanya'nın yardım isteme konusundaki kararını beklediği bir ortamda, politika faizini değiştirmedi.

Slovenya'nın Ljubljana kentinde toplanan AMB politika yapıcıları, gösterge faizi tarihinin en düşük seviyesi olan yüzde 0.75'te bıraktı. Bloomberg News'un anketine katılan 52 ekonomistten 48'i, politika faizinin değiştirilmeyeceği tahmininde bulunmuştu. Dört ekonomist ise bankanın 25 baz puanlık bir faizi indirimine gitmesini bekliyordu. Başkan Draghi, Avrupa Merkez Bankası'nın yılda iki kez Frankfurt dışında düzenlediği toplantının birinin ardından, TSİ 15:30'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunacak.

-İngiltere MB varlık alım programını değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası yetkilileri, ekonomiye gelecekteki destek konusunda bir sıkıntı yaşatma tehlikesi taşıyan enflasyon riskleri üzerinde yoğunlaşan uyuşmazlık ortamında, teşvik programının son turunu tamamlama yönünde oy kullandı.

Başkan Mervyn King ve Para Politikası Komitesi'nin dokuz üyesi, Bloomberg Ne3ws'un anketine katılan 40 ekonomistin tümünün tahmin ettiği doğrultuda, tahvil alım programının hedefini 375 milyar sterlinde (604 milyar dolar) tuttu. Gelecek ayki toplantıya kadar, merkez bankası Temmuz ayında başladığı teşvik turu dahilinde 50 milyar sterlinlik daha menkul kıymet alarak programı tamamlayacak.