Advertisement

İşsizlik başvuruları ve fabrika sipariş verilerinin beklentinin üzerinde gelmesi ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin tahvil alımlarına hazır olduğunu söylemesinin ardından New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi 4. gününü de kazançlı sonlandırdı. S&P 500 Endeksi'ndeki tüm sektör grupları artış kaydetti.

Bank of America Corp. ve Consol Energy Inc.'in yüzde 3.3'ün üzerinde ralli yapmasıyla finansal ve emtia hisseleri yüzde 1'den fazla değerlendi ve Amerikan borsalarındaki yükselişe öncülük etti. Gap Inc. ve Target Coro., aylık aynı mağaza satışlarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle perakendeciler arasındaki kazançlara öncü oldu. Ryder System Inc. yüzde 6 değerlendi.

S&P 500 endeksi yüzde 0.7 kazançla 1,461.40 puana çıktı ve bu haftaki kazançlarını yüzde 1.4'e genişletti. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.6 artışla 13,575.36 puana yükseldi. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 6.1 milyar hissenin el değiştirmesiyle 3 aylık ortalamanın yüzde 2.2 üzerinde seyretti.

sın haftalarda küresel çapta parasal genişleme hamlelerinin görüldüğünü ve bunların Amerikan verilerinde etkisinin hissedilmeye başlandığını söyleyen ING US Investment Management'ın baş piyasa stratejisti Douglas Cote, "İstihdami imalat, hizmetler ve Tüketici Güveni verilerinin hepsi güçlenmeye başladı" dedi.