Advertisement

Tokyo Borsası, Japonya Merkez Bankası'nın geçtiğimiz ayki parasal teşviklerine yeni ekleme yapmaması üzerine kazançlarını geri verdi ve Nikkei 225 Endeksi 3. haftasını da ekside sonlandırdı. Hisseler daha erken saatlerde Avrupa Merkez Bankası'nın, Euro Bölgesi'ndeki borç krizini gevşetmek için tahvil almaya hazır olduğunu söylemesinin ardından yükselmişti.

Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., BOJ'un kararının ardından erken saatlerdeki kazançlarını tersine çevirerek  yüzde 1.1 değer kaybetti. Satışlarının neredeyse yüzde 30'unu Avrupa'da kaydeden ofis ekipmanı üreticisi Brothers Industries Ltd. yüzde 2.2 yükseldi. Kazançlarının yarısını Kuzey Amerika'da gerçekleştiren ofis ekipmanı üreticisi Funai Electric Co., ABD'de işsizlik başvuruları ve fabrika siparişi verisinin beklenenden iyi gelmesi üzerine yüzde 2.6 kazanç sağladı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 8,820.61 puana geriledi. Endeks erken saatlerde yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. İşlem hacminin 30 günlük ortalamaya yakın seyrettiği Nikkei 225 Endeksi bu haftayı ekside yüzde 0.6 kapamaya hazırlanıyor. Geniş kapsamlı Topix Endeksi önceki yüzde 0.5'lik kazançlarını geri vererek günü yüzde 0.2 kayıpla, 734.28 puanda kapadı.

Piyasanın BOJ'dan daha fazla genişleme beklentisinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd.'ın piyasa stratejistlerinden Ayako Sera, "Merkez bankasının geçtiğimiz ay parasal genişleme önlemlerini artırmasının ardından yine böyle bir beklentisinin olması ilginç. Draghi'nin açıklamaları, piyasadaki belirsizliği azalttı ve ABD verileri de ekonominin bozulmadığına işaret ederek, yatırımcıların güvenini destekledi" dedi.

Japonya Merkez Bankası bu ay, siyasi baskılara ve ekonomik daralma sinyallerine rapmen politika silahını beklemede tutmaya karar verdi ve daha fazla parasal genişleme açıklamadı. BOJ, beklenti dahilinde temel politika aracı olan varlık alım fonunun 55 trilyon yende bıraktı.