Advertisement

Uluslararası piyasalar, önemli merkez bankalarının para politikası toplantıları sonrası yönünü arıyor. Bu ortamda, asya hisse senetleri, emtia üreticilerine gelen alımların öncülüğünde yükselirken, Asya para birimleri yükselişlerini yedinci güne taşıyarak Ekim 2010'dan bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirdi. Yen ise, Japonya Merkez Bankası'nın ilave teşviklere gitmekten kaçınmasının ardından ralli yaptı.

MSCI Asya Pasifik endeksi Tokyo saati ile 12:39'da yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. FTSE 100 vadeli kontratı yüzde 0.5 yükselirken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadelisi yüzde 0.1'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.4 yükseldi. Japon yeni, dolar ve euro karşısında yüzde 0.2 değer kazandı. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi son bir haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı. Altın ons başına 1,796.10 dolar ile 11 ayın zirvesine çıktı.

Japonya Merkez Bankası bugünkü toplantısında teşvik programını ve politika faizini değiştirmezken, Samsung Electronics Co.'nun karı tahminleri aştı. Bugün ABD'de açıklanacak olan işsizlik oranı verisinin yüzde 8.1'den yüzde 8.2'ye yükselmesi bekleniyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, yatırımcıların, merkez bankasının enflasyonu yüzde 2 hedefi dahilinde tutacağı konusunda kuşkulu olduğunu söyledi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ise dün para politikası toplantısı sonrası yaptığı açıklamda, bölgede borçlanma maliyetlerini düşürmek için ülke tahvili almaya hazır olduklarını bir kez daha vurguladı.

Hong Kong'da Baring Asset Management (Asia) Ltd.'nin çoklu varlık strateji müdürü Khiem Do, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Avrupa, Draghi'nin devreye girmesi ile uyandı ve Fed de ABD ekonomisi ile uyandı" dedi ve "Büyük para halen Çin'in uyanmasını bekliyor ve ejderha uçuşa geçene kadar, bant içinde kalacağız" şeklinde görüş bildirdi.