Advertisement

ABD'de beklentinin üzerinde gelen ekonomik veriler ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, bölgedeki borç krizini rahatlatmak için bankanın tahvil alımlarına hazır olduğunu açıklamasının ardından Asya Borsaları desteklendi.

Satışlarının yüzde 28'ini Avrupa'da gerçekleştiren Japon ofis ekipmanı üreticisi Brother Industries Ltd. yüzde 2.1 değerlendi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., emtia fiyatları endeksinin son 2 ayın en büyük sıçramasını kaydetmesinin ardından yüzde 0.8 yükseldi. LG Display Co., Korea Investment&Securities'in, televizyon ve laptop panelleri fiyatlarının düşebileceğini söyleyerek hisse notunda kesintiye gitmesinin ardından yüzde 4.8 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kazançla 122.83 puana yükseldi. Değer kaybeden her hisse karşısında 5 hissenin değerlendiği endeks bu hafta yüzde 0.3 yukarıda kapamaya hazırlanıyor. Asya Pasifik Endeksi 3 haftadır ilk kez bir haftayı artıda tamamlayacak.

Şu anda piyasanın kısa vadede Avrupa'da bir kriz ya da patlama olmayacağını söylediğini belirten Platypus Asset Management Ltd.'ın yatırım genel müdürü Donald Williams, hisse senedi piyasasının yukarı seyrettiğini söyledi.

Japon Nikkei 225 Endeksi, Japonya Merkez Bankası bu ay, siyasi baskılara ve ekonomik daralma sinyallerine rapmen politika silahını beklemede tutmaya karar verdi ve daha fazla parasal genişleme açıklamamasının ardından yüzde 0.4 yükseldi.