Advertisement

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın bugün sonlanan toplantısında temel politika aracı olan varlık alım fonunu sabit bırakmasının ardından 2 haftanın en düşük seviyesinden sıçradı.

Japon yeni 16 önemli para biriminin çoğunluğu karşısında değer kazanırken, dolar karşısında bu hafta kaydettiği kayıpları da azalttı. Avrupa Merkez Bankası Mario Draghi'nin, sorunlu ülkelerin borçlanma maliyetlerini azaltmak için bankanın tahvil alımı programını başlatmaya hazır olduğunu söylemesi sonrasında euro, 2 haftanın zirvesinin yalnızca yüzde 0.1 uzağında seyretti.

BOJ'un hareketsizliğinin piyasayı bir miktar hayal kırıklığına uğrattığına dikkat çeken Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'ın başanalisti Minori Uchida, yen satışlarının azaldığını belirtti.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 78.32 düzeyine çıktı. Yen, dün 78.72 düzeyinden 19 Eylül'den bu yana en düşüğünü test etmişti. Japon yeni, euro karşısında da yüzde 0.2 değerlenerek 101.92'den işlem gördü. Euro, dolara karşı 1.3013 seviyelerinde seyretti. Avrupa'nın ortak para birimi euro dün dolar karşısında 1.3032'ye kadar çıkarak 21 Eylül'den bu yana en yükseğine işaret etmişti.

Euro 28 Eylül'den bu yana yüzde 1.2 değer kazanırken, yen bu hafta dolar karşısında yüzde 0.5 değer kaybetti.

BOJ, Bloomberg beklentisi de dahilinde varlık alım programını 55 trilyon yende bırakmaya karar verdi. Yetkililer 30 Ekim'de bir kez daha bir araya gelecek.

Japonya Ekonomi Bakanı Seiji Maehara'nın da katıldığı bugünkü BOJ toplantısı, siyasi baskıların arttığını gösterdi.