Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de beklenenden iyi gelen istihdam verilerinin küresel yavaşlama endişelerini gevşeterek, gelişen piyasa varlıklarını desteklemesi üzerine Asya paraları 7. haftasında da güçlendi ve son 2 yılın en uzun süreli haftalık kazanç dönemini kaydetti.

Asya'daki en aktif para birimlerinin göstergesi Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.34 ile 7 ayın zirvesi olan 117.60 puana tırmandı. Hint rupisi Haziran'dan bu yana kaydettiği en büyük rallisi sayesinde Asya paralarına öncülük ederken, Güney Kore wonu da 11 ayın zirvesine çıktı. ABD'de 3 Ekim'de açıklanan ADP Özel Sektör İstihdam verisi 162 bin kişilik artış ile 140 bin beklentisini aştı. Avrupa Merkez Bankası politika faizini yüzde 0.75 ile rekor düşük düzeyde bıraktı.

Beklenenden iyi gelen verilerin, küresel ekonominin uçurumdan yuvarlanacağı korkusunu gevşettiğini belirten Westpac Banking Corp.'un Döviz stratejistlerinden Joynathan Cavenagh, Avrupa'nın görünümüne ilişkin güvenin iyileştiğini söyledi.

Hint ruoisi bu hafta dolar karşısında yüzde 2.2 değerlenerek 51.745 düzeyne tırmandı. Filipin pezosu ve Tayland bahtı yüzde 0.8'er güçlenerek sırasıyla 41.39 ve 30.54 düzeylerinden işlem gördü. Tayvan doları yüzde 0.4 primlenerek 29.22 seviyesine çıktı.

Asya Dolar Endeksi 2 yılın en iyi çeyrek performansını genişletti ve endeksin 60 günlük volatilitesi yüzde 2.69'da kaldı. MSCI Asya Pasifik Endeksi, AMB Başkanı Mario Draghi'nin dün AMB'nin tahvil alımlarına hazır olduğunu yeniden tekrarlamasıyla 3 haftadır en iyi 2 günlük kazancına işaret etti.