Advertisement

Birleşmiş Milletler (BM), küresel gıda fiyatlarının, ABD ve Rusya'daki kuraklığın ürün arzını düşürmesinden dolayı önümüzdeki altı ayda muhtemelen yüksek kalacağını kaydetti.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Asya ve Pasifik bölgesel temsilcisi Hiroyuki Konuma, küresel piyasanın son iki yılda ilk kez dar arz moduna geçeceğini kaydederek, "Bu durumu çok dikkatli izlemek zorunda kalacağız" dedi.

FAO, dün yaptığı açıklamada, dünya gıda maliyetlerinin, et ve süt üreticilerinin yüksek yem fiyatlarını ürünlere yansıtmasının etkisi ile son altı ayın en yüksek seviyesine çıktığını kaydetti. 55 gıda ürününün fiyatlarını içeren endeks Eylül ayında, öncejki ayki seviyesi olan 212.8'den 215.8 seviyesine yükseldi. Endeksin 20 yıllık ortalaması ise 131.17. Chicago'da işlem gören mısır, ABD'de yarım yüzyılın en şiddetli kuraklığından dolayı, Haziran ayının ortasından bu yana yüzde 50 daha pahalı hale geldi.

Rabobank International analisti Nick Higgins, 19 Eylül'de yazdığı raporda, BM tarafından izlenen gıda fiyatlarının Haziran ayına kadar yüzde 15 artabileceğini ve bunun da Şubat 2011'de görülen rekor seviye aşabileceğini kaydetti. Higgins, tahıl ve yağlı tohum fiyatlarının, talebin azalması ve çiftçilere daha fazla üretimin cazip hale gelmesine dek, en az 12 ay yüksek seviyelerini koruyabileceğini belirtti.

Konuma, "Gıda fiyatlarının bu safhada zirve oluşturmakta olduğunu ya da bir gıda krizini beklemiyoruz. Zira ham petrol maliyetleri 2008 yılının altında ve prinç arzı oldukça bol" dedi.

FAO, dünya tahıl üretiminin bu yıl 2.29 milyar tona düşeceği tahmininde bulundu. Üretim 2011 yılında 2.35 milyar tondu. Kuru hava koşulları ABD, Rusya ve Avustralya gibi önemli üreticilerde rekoltenin düşmesine neden oldu.